03.02.2016
Modernizácia trate Zlatovce - Trenčianska Teplá:
ŽSR a združenie Pod Brezinou (vedúci člen TSS Grade) uzavreli dodatok k zmluve, na základe ktorého sa termín ukončenia výstavby predlžuje z konca februára na koniec novembra 2016. Znamená to, že ŽSR uznali dôvody zhotoviteľa na predĺženie lehoty výstavby? Aké sú tie hlavné dôvody a sú naozaj opodstatnené, nezavinené zhotoviteľom?
ŽSR a zhotoviteľ uzavreli Dodatok č.1 k Zmluve o dielo stavby „ŽSR, Modernizácia železničnej trate Nové Mesto nad Váhom – Púchov, žkm 100,500 – 159,100 pre traťovú rýchlosť do 160 km/hod. – III. etapa (úsek Zlatovce – Trenčianska Teplá)“. Predmetným dodatkom bol zmluvnými stranami dohodnutý dodatočný primeraný termín ukončenia výstavby diela, ktorým je 30.11.2016. Pre niektoré stavebné objekty boli dohodnuté skoršie termíny, tieto sú uvedené v prílohe dodatku. Uvedené zmeny termínov boli koordinované a odsúhlasené externým stavebným dozorom. Našou snahou je čo najskôr eliminovať obmedzenia, ktoré musia obyvatelia mesta Trenčín v súvislosti s prebiehajúcou modernizáciou trpieť.
Čo sa týka omeškania, situácia na tomto úseku modernizácie je značne komplikovaná. Do priebehu a plnenia zmluvných termínov zasiahli nepredpokladané udalosti – zložitosť smerového, resp. výškového vedenia inžinierskych sietí. V mnohých prípadoch nekorešpondovala s údajmi, ktoré boli poskytnuté generálnemu projektantovi v čase prípravy projektovej dokumentácie, čo spôsobilo nutnosť opätovného zamerania, zisťovania skutočného stavu. V mnohých prípadoch bola zložitá už len samotná identifikácia inžinierskych sietí (rôznych káblov a rúr), objavených pri výkopových prácach, ktorých uloženie prebiehalo v tesnej blízkosti, resp. súbehu iných sietí (voda, plyn, kanalizácia, telekomunikačné káble). Ďalším negatívnym faktorom, ktorý nepriaznivým spôsobom zasiahol do lehoty výstavby nového železničného mosta, bola povodeň v máji 2015. Povodeň spôsobila vyplavenie výplňovej časti základov pilierov mosta v stavebnej jame, ako aj odplavenie prístupu určeného pre stavebné stroje a mechanizmy.
Je potrebné zdôrazniť, že investičná činnosť v danom uzle sa realizovala nielen v obvode samotnej železničnej stanice. Svojim rozsahom a nevyhnutnými stavebnými postupmi zasiahla výraznú časť mesta Trenčín vrátane dopravy na pozemných komunikáciách. Za celú dobu histórie modernizácie železničných tratí nedošlo k tak výraznému zásahu do infraštruktúry mesta (pozemné komunikácie, inžinierske siete) , ako bolo v tomto prípade.
Zmluvné strany sa dohodli na termíne ukončenia výstavby diela 30.11.2016. Kto a v akom rozsahu zodpovedá za omeškanie, bude predmetom posudzovania zo strany objednávateľa v zmysle dohody zmluvných strán a vyriešené najneskôr do 60 dní po ukončení výstavby diela. Prípadná zodpovednosť za omeškanie sa následne vyrieši podľa ustanovení zmluvy a Obchodného zákonníka.
Uvedené zmeny sa minimálnym spôsobom dotknú cestujúcich vlakmi v danom úseku. Pri príprave grafikonu verejnej dopravy (GVD) 2015/2016 sme plánované výluky zohľadnili.
Pôvodná zmluvná cena takmer 245 mil. eur bez DPH zostane zachovaná?
Ako ste správne na začiatku uviedli, bol uzatvorený dodatok k zmluve, na základe ktorého sa predlžuje lehota výstavby. Z obsahu zverejneného Dodatku č.1 vyplýva, že jeho hlavným predmetom je zmena termínov lehoty výstavby u niektorých stavebných objektov, ktoré sa prioritne podieľajú na nepriaznivom stave v dopravnej situácii v Trenčíne. Prvoradým záujmom a cieľom ŽSR ako investora stavby je dosiahnuť čo najrýchlejšiu nápravu v riešení tejto situácie. V predmetnom Dodatku nie je zmena zmluvnej ceny, čo znamená, že jej výška nie je Dodatkom č.1 upravovaná.
Nezačne zhotoviteľ po predlžení lehoty výstavby žiadať aj navýšenie výdavkov?
Či zhotoviteľ začne po predlžení lehoty výstavby žiadať aj navýšenie výdavkov nie je otázka na ŽSR.
Aký objem peňazí zo zmluvnej ceny je už prestavaný, resp. koľko ste zaplatili zhotoviteľovi celkovo, z toho zo štátneho rozpočtu a z vlastných zdrojov (úveru)?
Zhotoviteľovi bolo uhradené 132 174 639,59 EUR, z toho z vlastných zdrojov 66 399 99,98 EUR a zo štátneho rozpočtu 65 774 639,61 EUR.
Modernizácia trate Považská Teplá - Žilina:
Aká je aktuálna situácia pri modernizácii tejto trate, ktorú zabezpečuje Združenie TEBS, kde je vedúcim členom tiež TSS Grade?
Ku dňu 31.12.2015 boli všetky stavebné objekty a prevádzkové súbory stavby „ŽSR, Modernizácia trate Púchov – Žilina, pre rýchlosť do 160 km/hod., II. etapa – (úsek Považská Teplá /mimo/ – Žilina /mimo/ v úseku Považská Teplá (mimo)- Dolný Hričov (mimo)“ s malými nedorobkami riadne a včas ukončené. Tvorené boli ucelenými časťami stavby (UČS) č.48- úsek Považská Teplá (mimo), UČS 49 Bytča a UČS 50- úsek Bytča- Dolný Hričov.
Nehrozí aj v tomto prípade predĺženie lehoty výstavby určenej na február 2017?
V závere roka 2015 sme zaznamenali požiadavku zástupcu obce (starostu) Horný Hričov o prehodnotenie etapovitosti výstavby tak, aby boli minimalizované negatívne účinky na dopravné obmedzenia z titulu uzávierky úrovňového priecestia ako súčasti modernizácie koľají. Uvedená požiadavka bola vzhľadom na vyvolané dopady na zmenu stavebných postupov a tým aj na celkovú lehotu výstavby vyhodnotená ako nereálna. K menej známym faktom týkajúcim sa stavby „ŽSR, Modernizácia trate Púchov – Žilina, pre rýchlosť do 160 km/hod., II. etapa – (úsek Považská Teplá /mimo/ – Žilina /mimo/“ je skutočnosť, že ide o stavbu realizovanú v rámci Operačného programu Doprava 2007-2013 a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014-2020. Hneď v jej úvode muselo vzhľadom na spôsob financovania zo strany Riadiaceho orgánu - Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR - dôjsť k zmene pôvodného tzv. projektu organizácie výstavby (ďalej len POV), aby boli včas splnené všetky náležitosti a podmienky na financovanie z prostriedkov Európskej komisie. Ide o výrazný zásah do celého procesu výstavby oproti plánovanému stavu. Zhotoviteľ stavby musel operatívne nastaviť a prispôsobiť systém organizácie strojných, výrobných a personálnych kapacít rozdielne od pôvodného zámeru. Týmto došlo k výraznej zmene celkovej koncepcie vo vyhotovení prevádzkových súborov a stavebných objektov. Pri tak výraznom zásahu do stavebnej činnosti vyvolanou zmenou POV nie je možné v súčasnej dobe poskytnúť relevantnú informáciu o prípadnej zmene v lehote ukončenia výstavby. Každopádne budeme zo strany ŽSR prijímať výlučne také opatrenia, ktoré budú minimalizovať toto riziko.
Aký objem zo zmluvnej ceny je prestavaný, resp. zaplatený celkovo, z toho zo zdrojov EÚ, štátneho rozpočtu a z vlastných zdrojov?
Zhotoviteľovi bolo doteraz uhradené 73 931 072,16 EUR, z toho z EÚ 43 931 093,04 EUR, zo ŠR 7 752 545,81, z kapitálových transferov (ŠR) 13 934 128,96 EUR, z vlastných zdrojov 8 313 304,35 EUR.
