08.07.2025
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) varujú pred nebezpečnými hrami detí na trati a apelujú na rodičov. Vlak chyby neodpúšťa.
BRATISLAVA – Letné prázdniny znamenajú pre deti čas oddychu, voľnosti a dobrodružstiev. Pre Železnice Slovenskej republiky je to však aj obdobie zvýšenej obavy. Každoročne v tomto čase stúpa počet nebezpečných situácií, pri ktorých sa deti pohybujú v blízkosti koľajníc, a teda aj v blízkosti možnej tragédie. Z minulosti, žiaľ, poznáme aj prípady, keď sa pre niektoré z nich takáto „zábava“ skončila smrťou.
Opätovne vyzývame všetkých rodičov, pedagógov a verejnosť k ostražitosti. Železničná trať nie je ihrisko. Je to priestor, kde si aj malá nepozornosť alebo naivná detská hra môže vyžiadať život.
„Nechcem navádzať deti, tak nebudem konkrétny, ale ako dieťa som aj ja sám pri koľajach vyrastal, preto presne viem, čo deti láka. Koľajisko mimo stanice je jedno z najnebezpečnejších miest na pohyb kohokoľvek nepovolaného, preto prosím, ak niekoho vidíte pri koľajach, tak to buď hláste polícii, alebo takúto situáciu riešte dohovorom. Ja ešte dnes cítim jeden takýto dohovor traťovým robotníkom, avšak to bola iná doba, keď si ľudstvo ešte dovolilo vychovávať tak akosi spoločne,“ priblížil vlastnú skúsenosť generálny riaditeľ ŽSR Ivan Bednárik.
Nie je to hra, je to hazard
Niektoré deti či tínedžeri si neuvedomujú, že vlak nie je auto a nedokáže rýchlo zastaviť. Jeho brzdná dráha môže dosiahnuť aj viac ako jeden kilometer. Rušňovodič vo väčšine prípadov nedokáže včas zastaviť a zrážke sa nedá vyhnúť. Tragédia sa tak často odohrá v zlomku sekundy a už niet cesty späť.
Aj keď trať vyzerá opustená, vlak môže prísť nečakane a rýchlo. Niektoré moderné vlakové jednotky sú tiché a v kombinácii s nepozornosťou, napríklad slúchadlami na ušiach alebo pozeraním do mobilu, si dieťa ani neuvedomí blížiace sa nebezpečenstvo.
Rodičia, učte deti rešpektovať železnicu
Apelujeme na rodičov, aby doma otvorene hovorili o rizikách železnice. Hry na trati, prechádzanie cez koľaje mimo priecestí, lezenie na vagóny, mosty či konštrukcie – to všetko sú činnosti, ktoré môžu skončiť trvalým zranením, zásahom elektrickým prúdom alebo smrťou.
ŽSR tiež evidujú prípady, kedy si deti chceli spraviť „cool selfie“ z vrchu vagóna. No práve tam hrozí zásah elektrickým prúdom z trakčného vedenia s napätím až 25 000 voltov. Elektrina si cestu nájde aj cez vzduch a nie je nutný ani fyzický kontakt, aby sa z bežnej fotografie stal boj o život.
Podobné prípady z minulosti:
Dievča si chcelo spraviť fotku na vagóne, zasiahol ju prúd
Neplnoleté osoby vyliezli na odstavený vlak, zasiahol ich elektrický prúd
Osudové fotenie na koľajniciach, dievčatá nestihli odskočiť pred vlakom
Osemročného chlapca na kolobežke zachytil vlak pri Nitre
Osobný vlak zrazil 6-ročné dievča na bicykli
Obvod dráhy nie je pre verejnosť. A platí to aj pre „iba sa idem pozrieť“
Podľa zákona o dráhach je pohyb v obvode dráhy, teda v priestore do 3 metrov od vonkajšieho okraja koľaje, prísne zakázaný. Povolený je len na určených miestach, akými sú priecestia a nástupištia, a aj to len vtedy, ak nie je zakázaný svetelným znamením alebo pokynom zamestnanca železníc.
Tento priestor môže byť životu nebezpečný, jednak z dôvodu rýchlo prichádzajúceho vlaku, ale aj pre nepredvídateľné faktory, akými sú tlakové vlny, uvoľnený náklad alebo strhnutie človeka do koľajiska. Opakovane upozorňujeme, že ani dospelý človek nemusí pri takomto kontakte prežiť, nieto dieťa.
Vandalizmus: Zábava s dôsledkami pre celé okolie
ŽSR denne riešia prípady vandalizmu, napríklad kladenie predmetov (kamene, drevo, mince, betónové dielce) na koľaje, hádzanie kameňov a predmetov do prechádzajúcich vlakov či poškodzovanie vozidiel grafitmi. Tieto činy nespôsobujú len materiálne škody, ale ohrozujú zdravie a životy ľudí vo vlakoch, ako aj bezpečnosť celej železničnej dopravy.
Vlaky musia kvôli takýmto incidentom často neplánovane zastaviť, následne vznikne meškanie, čo má dopad na desiatky až stovky cestujúcich. Vinníkov sa podarí vypátrať len zriedka, a tak škody znášajú ŽSR z vlastných zdrojov. Takto míňame prostriedky, ktoré by mohli byť využité inak, napr. na obnovu staníc či zastávok.
Podobný prípad z minulosti: Deti hádzali kamene na prechádzajúce vlaky
Buďme všímaví a aktívni
Prosíme verejnosť, aby si všímala podozrivé aktivity v okolí železničných tratí. Ak zbadáte deti pohybujúce sa po koľajniciach, lezenie na vagóny alebo čokoľvek neštandardné, nebuďte ľahostajní. Kontaktujte políciu alebo železničný personál.
Letné prázdniny by mali byť o zážitkoch, nie o smútku. Pripomíname, že najmä v lete narastá počet rizikových správaní v blízkosti železníc. Buďme preto o krok vpred, nie krok od tragédie. Vysvetľujme deťom, ukazujme im správne vzory a nikdy neberme bezpečnosť ako samozrejmosť. Pretože aj keď trať vyzerá bezpečne, môže to byť iba zdanlivé ticho pred katastrofou.