19.12.2014
Pripravujem dnes reportáž do správ TV Markíza o tom, že mesto Fiľakovo zrekonštruovalo za peniaze z eurofondov okrem iného aj chodník na vašich pozemkoch. Keďže nemôžu investovať do cudzieho majetku, časť peňazí z poskytnutej dotácie - malo by ísť o 35 tisíc eur - musí mesto vráti. Chcem Vás požiadať o odpovede na nasledovné otázky:
1. Vedeli ŽSR o tom, že na ich pozemkoch vo Fiľakove sa vykonávajú nejaké úpravy?
2. Aká je reakcia ŽSR na to, že im mesto zadarmo zrekonštruovalo chodník na ich pozemkoch?
3. Čisto teoreticky - existuje možnosť, že by ste im tieto práce zaplatili?
1. Revitalizáciu mestského parku vo Fiľakove nám mesto Fiľakovo ohlásilo v r. 2011 ako stavbu v ochrannom pásme dráhy na pozemku mesta. To znamená, že stavebník si dostatočne nezistil majetkové pomery a pri úpravách chodníka v parku čiastočne zasiahol aj na pozemok, ku ktorému si nezaistil právo stavby. Došlo jednoznačne k pochybeniu stavebníka a stavebného úradu v jednej osobe.
2. Stav, keď stavby obcí (hlavne pozemné komunikácie a parky) pred železničnými stanicami a zastávkami stoja na železničných pozemkoch, je takmer pravidlom. Obce väčšinou nemajú prostriedky na ich odkúpenie, ani na nájom. V prípadoch, keď nás oslovia, máme snahu vyjsť im v ústrety. V tomto prípade nás o tom, že stavba mesta zasahuje aj na železničný pozemok stavebník neinformoval.
3. Dovolíme si upozorniť na to, že otázka je zle formulovaná. Mesto nerekonštruovalo železničný chodník, ale mestský chodník (resp. chodník mestského parku), ktorý zasahuje na železničný pozemok. Mesto nerekonštruovalo cudzí pozemok, ale vlastnú stavbu umiestnenú na cudzom pozemku. Chodník neslúži železničnej prevádzke a stavebník je v zmysle stavebného zákona povinný vysporiadať vzťah k pozemku pod svojou stavbou. Keby nám oznámili, že stavebné úpravy plánujú robiť aj na železničnom pozemku, dostali by od nás súhlas podmienený touto povinnosťou.
Chodník neslúži prevádzke dráhy a ŽSR nemá oň záujem.