24.02.2015
V roku 2014 zaregistrovali Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) 34 pracovných úrazov (PÚ), čo je o 10 menej ako v roku 2013, z toho bol jeden závažný pracovný úraz, a to ťažká ujma na zdraví (ŤUZ).
ŽSR svojich zamestnancov opakovane upozorňujú na bezpečnosť pri práci, apelujú na zamestnancov, aby venovali dostatočnú pozornosť pri pohybe v prevádzkovom priestore a zvýšili ostražitosť a boli obzvlášť opatrní pri vykonávaní samotnej pracovnej činnosti. ŽSR kontrolujú dodržiavanie technologických, bezpečnostných postupov a taktiež apelujú aj na dodržiavanie pracovnej disciplíny.
Prehľad pracovnej úrazovosti na ŽSR za rok 2014 v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2013:
ŽSR v záujme zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci zisťujú nebezpečenstvá a ohrozenia, posudzujú riziko pri všetkých činnostiach vykonávaných zamestnancami, snažia sa eliminovať nebezpečenstvo a ohrozenie na najnižšiu možnú mieru.
ŽSR taktiež dodržujú príslušné ustanovenia právnych a interných predpisov pre prideľovanie a poskytovanie osobných ochranných pracovných prostriedkov a čistiacich a mycích prostriedkov.
Najčastejší výskyt PÚ sme zaznamenali v profesiách:
traťový robotník, majster železničnej infraštruktúry – 10 PÚ = 29,4 % z celkového počtu PÚ, z toho 1 ŤUZ majstra železničnej infraštruktúry,
posunovač a vedúci posunu – spolu 5 PÚ = 14,7 %,
výpravca – 3 PÚ = 8,8 %,
signalista, elektromontér – po 2 PÚ.
Najčastejšie sa vyskytujúcimi pracovnými úrazmi sú poranenia dolných končatín ako udretia a podvrtnutia kolien, členkov, zlomeniny členkov, poranenia prstov na ruke – zlomeniny, pricviknutie, porezanie, poranenia hlavy, tvárových častí.
Najzávažnejší pracovný úraz zamestnanca v roku 2014:
Ťažká ujma na zdraví – ťažká zlomenina panvy a krížovej kosti, zlomenina zápästia ľavej ruky.
Riziková práca na pracoviskách ŽSR
Na ŽSR k 31.12.2014 bolo na 90 rizikových výkonných pracoviskách zaradených na výkon rizikovej práce 1 218 zamestnancov, z toho 7 žien. Rizikové práce na pracoviskách ŽSR sú vyhlásené na základe meraní faktorov práce a pracovného prostredia, vyhodnotení ich výsledkov a odborného posúdenia pracovných podmienok zamestnancami Útvaru vedúceho hygienika rezortu MDVRR SR, oddelenia preventívneho pracovného lekárstva.
Pracovné činnosti na ŽSR sú rozhodnutiami ÚVHR MDVRR SR zaradené do 3. kategórie prác s expozíciou rizikovým faktorom hluk, prach, vibrácie, oxid uhoľnatý, benzén a homológybenzénu (polycyklické aromatické uhľovodíky) a chemické faktory spôsobujúce kožné ochorenia.
Dlhodobo najväčší počet zamestnancov vykonáva rizikové práce s krovinorezom a motorovou pílou a rizikové práce pri údržbe železničnej infraštruktúry, kde zdrojom rizika sú najmä traťové pracovné stroje. Zamestnanci taktiež vykonávajú rizikové práce s ručným elektrickým a motorovým náradím (napr. zatáčačka, podbíjačka, nitovacie a búracie kladivo) a rizikové práce v dielňach, tuneloch, kotolniach na pevné palivo.