23.12.2016
Vedenie ŽSR považuje vyhlásenie štrajkovej pohotovosti 11 odborových organizácií za unáhlený krok. Kolektívne vyjednávanie začalo 04.10.2016 predložením písomného návrhu Kolektívnej zmluvy ŽSR. Počas kolektívneho vyjednávania sa uskutočnilo šesť spoločných rokovaní a zatiaľ vyjednávanie nebolo ukončené. Zo 41 prerokovávaných bodov nebola zatiaľ dosiahnutá dohoda v troch. ŽSR boli pri rokovaní ústretové, postupne navrhli zvýšenie tarifnej mzdy až o 27€ a zachovanie priemernej prémie roku 2016 pre zamestnancov v prevádzkových typových pozíciách. Odborové organizácie žiadali rast tarifnej mzdy o 8% a zvýšenie objemu prémií o 3%, neskôr svoje požiadavky upravili na za podmienky jednotného prémiového poriadku rast tarifnej mzdy o 6% a zachovanie objemu prémií z roku 2016.
Z ďalších výhod, s ktorými vedenie ŽSR súhlasilo, je znížený 36 hodinový pracovný čas turnusových zamestnancov na pracoviskách, zaradených v nepretržitom pracovnom režime bez zníženia mzdy, nárok na 12 dní pre návštevu lekára alebo sprevádzanie rodinného príslušníka k lekárovi, odmena 100€ za každý odpracovaný kalendárny rok, ak zamestnanec využije riadny termín odchodu do dôchodku a doplnenie odmeny zamestnancov pri životnom jubileu 50 a 60 rokov veku zamestnanca pri odpracovaní 30 až 35 rokov vo výške 600 € a nad 35 rokov vo výške 700 €.
Platnosť aktuálnej kolektívnej zmluvy končí 31. decembra 2016, pričom vedenie ŽSR sa dohodlo s odborovými organizáciami o predĺžení jej platnosti do 31. marca 2017.
Keďže sa obe strany zatiaľ nedohodli, ďalším krokom bude vyjednávanie pred sprostredkovateľom. Snahou vedenia ŽSR je dospieť k dohode, avšak nie nátlakovými aktivitami, ale prostredníctvom relevantných argumentov a pri zvážení reálnych možností a najmä aktuálnej finančnej situácie ŽSR.