18.04.2018
Dobrý deň prajem! Volám sa Tomáš Tóth z redakcie Parameter.sk. Dostali sme video (v prílohe) od čitateľa: nefungoval semafor pri nedávno rekonštruovanom železničnom priecestí medzi obcami Dolný Štál a Topoľníky (okres Dunajská Streda). Chcel by som Vás poprosiť o bližšie info. Ďakujem pekne!
Z Vašej požiadavky a videa nie je zrejmé, o aký dátum a čas ide. Šetrenie bolo zamerané na poslednú evidovanú poruchu na priecestí v Dolnom Štále, t .j. dňa 14. apríla 2018 o 17.35 h.
Železničné priecestie leží na železničnej trati Komárno – Bratislava Nové Mesto v obvode ŽST Dolný Štál v km 42,020. Ide o križovanie cesty III. triedy s jednokoľajnou železničnou traťou. Priecestie je zabezpečené svetelným priecestným zabezpečovacím zariadením (PZZ) s celými závorami, bez aktívnej signalizácie. Činnosť PZZ je v smere Dunajská Streda – Dolný Štál automatická, závislá na jazdách koľajových vozidiel. V smere Dunajská Streda – Dolný Štál je jeho činnosť automatická v závislosti na činnosti staničného zabezpečovacieho zariadenia v ŽST Dolný Štál. Kontrolné zariadenie je umiestnené na dispečerskom pracovisku v ŽST Dunajská Streda.
Dňa 14. apríla 2018 o 17.35 h z dôvodu výlukových prác pri pohybe pracovného vozidla bol na zariadení indikovaný poruchový stav. O jeho vzniku bol ihneď informovaný udržujúci zamestnanec.
V zmysle uvedených skutočností do odstránenia poruchy boli vlaky o tomto stave upovedomené a v zmysle platných predpisov ŽSR prechádzali cez priecestie rýchlosťou najviac 10 km/h a pre účastníkov cestnej premávky dávali húkačkou návesť „Pozor“ v zmysle predpisu ŽSR, pokiaľ čelo vlaku neminulo priecestie, čo je zrejmé aj z priloženého videa.
Porucha bola odstránená dňa 14. apríla 2018 o 17.40 h. Od tejto doby zariadenie vykazuje správnu činnosť.