15.12.2017
Dobrý deň,riešim netradičný problém obce Dúlov, okr.Ilava,kde podľa starostu musia osadiť dopravné značenia Stop a obmedzenie rýchlosti na poľné cesty križujúce železničnú trať,kde doteraz žiadne neboli.Vedeli by ste mi povedať či to dajako súvisí s nejakými predpismi ŽSR alebo aký je pohľad ŽSR na to?
Dňa 11.10.2017 bola zo strany ŽSR vykonaná 5-ročná prehliadka priecestí v km 11,682 ( príjazd k Píle – miestna komunikácia ) a km 12,528 ( cesta do poľa-účelová komunikácia) v zmysle predpisu ŽSR Z 12 -Železničné priecestia a priechody. Súčasťou prehliadky bolo aj posúdenie rozhľadových pomerov na priecestiach a posúdenie stavu komunikácií pred a za priecestiami. Prítomný bol aj starosta obce Dúlov.
V zmysle platnej normy ČSN 736380, článok 5.4.3.-3.8 (viď príloha) a vzhľadom na stav komunikácii bolo zistené, že nie je možná vyššia rýchlosť pre prejazd cestných motorových vozidiel ako 20 km/hod, aby nedošlo k ich poškodeniu a že zníženie rýchlosti pred priecestiami je jediné možné riešenie na posúdenie dostatočného rozhľadu na železničných priecestiach. Z tohto dôvodu ŽSR požiadali starostu obce o osadenie dopravného značenia DZ B31 na komunikácií.
V tomto prípade obec Dúlov ako správca miestnej a účelovej komunikácie – v zmysle Zákona o pozemných komunikáciách č. 135/1961 Zb. – osadzuje navrhované dopravné značenie na komunikácii, t.j. obmedzenie rýchlosti na 20km/hod – DZ B31a, aj keď účelová komunikácia nie je v majetku obce – správcovstvo vyplýva zo zákona. Starosta obce by mal uvedené ovládať.
Iné opatrenie t.j. osadenie dopravnej značky P2-STOP nebolo vôbec zo strany ŽSR riešené, pretože na to by bolo potrebné povolenie od polície a ministerstva dopravy a výstavby. Navyše, v tomto prípade by to nebolo vhodné riešenie. Dopravné značenie STOP v prípade, že je schválené políciou aj ministerstvo dopravy osadzujú ŽSR, nie obec.